West-Oak Athletics

2018-2019 West- Oak                                               

               

                     Warrior Varsity Wrestling

 



Date                            Opponent                               Place                                       Time

November 9                SCRIMMAGE                       West-Oak HS                          5:30 pm

November 21              Parkview Duals                       Parkview HS, GA                   9:00 am

Nov 30- Dec 1             King of Mountain                   Towns County HS, GA          5:00 pm/ 9 am

                                    Tournament

December 4                 Hart Co, Oglethorpe,              Hart County                            5:00 pm

                                     East Hall

December 8                 TOURNAMENT (CREEKVIEW)

December                    Walhalla                                  West-Oak HS                          6:00 pm         *Alumni Night*

December 15               YOUTH TOURNAMENT     West-Oak HS                          9:00 am

December 18               Brevard                                   Brevard HS, NC                    

December 22               West-Oak Duals                      West-Oak HS                         9:00 am          

December 28-30         TOURNAMENT

January 5                     West-Oak Invitational            West-Oak HS                         9:00 am

January 8                     # Pendleton, Chapin                West-Oak HS                          6:00 pm  *Teacher Appreciation Night*

January 10                   # Seneca, Stephens Co            Seneca HS                               6:00 pm

January 15                   #Crescent                                Crescent HS                            6:00 pm

January 17                   #Powdersville, Carolina          West-Oak HS                          6:00 pm   *Senior Night*

January 19                   TOURNAMENT

January 24                   #Liberty, Rabun Gap              Liberty HS                              6:00 pm

January 29                   Region I AAA                        West-Oak HS                          5:00 pm

                                    Tournament

February 2                   1st and 2nd round                   TBA                                        TBA

AAA playoffs                                                                        

February 4                   3rd Round AAA playoffs        TBA                                        TBA

February 6                   AAA Semi Finals                   TBA                                        TBA

February 9                   State Dual Finals                     Dreher HS                               1:00 pm          

February 15-16           Individual Upper State           Powdersville HS                     6:00 pm/9 am                                                              Tournament                                                                            

February 22-23           State Tournament                    Anderson Civic Center             TBA                                                

# denotes Region I AAA opponent

 Head Coach:               Greg Brewer  contact: gbrewer@g.oconee.k12.sc.us

Assistant Coaches:      Adam Duncan, Al Billings, Glenn Muncy, Mike Powell, Michael Connor, Jason Collins, Russell Gray, Josh Grabert

Athletic Director:        Tim Sheriff  contact:  tsheriff@g.oconee.k12.sc.us

Principal:                     Dr. Brandon Blackwell  



2018-2019 West-Oak Warriors

Varsity Basketball


             Date                               Opponent                                             Location                                     Time

November 19

Preseason Tournament (Girls Only)

Preseason tournament (Boys Only)

West-Oak

Daniel

6:00

November 20

Preseason Tournament (Girls  Only)

Preseason Tournament (Boys Only)

West-Oak

Daniel

6:00

November 27

Pickens

West-Oak

6:00/7:30

November 29

Easley

Easley

6:00/7:30

November 30

Palmetto

Palmetto

6:00/7:30

December 4

Walhalla

Walhalla

6:00/7:30

December 6

Easley

West-Oak

6:00/7:30

December 7

Anderson Christian Academy

West-Oak

6:00/7:30

December 12

Greer Middle College

West-Oak

6:00/7:30

December 17

Walhalla

West-Oak

6:00/7:30

December 18

Palmetto

West-Oak

6:00/7:30

December 27

TBA

Apple Classic (WO)

TBA

December 28

TBA

Apple Classic (WO)

TBA

December 29

TBA

Apple Classic (WO)

TBA

January 4

Pendleton

Pendleton

6:00/7:30

January 8

Seneca

Seneca

6:00/7:30

January 11

Liberty

West-Oak

6:00/7:30

January 15

Powdersville

West-Oak

6:00/7:30

January 18

Crescent

Crescent

6:00/7:30

January 22

Pendleton

West-Oak

6:00/7:30

January 25

Seneca

West-Oak

6:00/7:30

January 29

Liberty

Liberty

6:00/7:30

February 1

Powdersville

Powdersville

6:00/7:30

February 5

Crescent

West-Oak

6:00/7:30

 

Boys Head Coach: Ed Geth  contact: egeth@g.oconee.k12.sc.us

 Assistant Coach: Darius Williams

Girls Head Coach: Natosha Rucker contact:  nrucker@g.oconee.k12.sc.us

Assistant Coach: Brandy Moss

2018-2019 West-Oak Warriors

JV  Basketball


             Date                               Opponent                                            Location                                Time

November 19

Preseason Tournament

Seneca

6:00

November 20

Preseason Tournament

Seneca

6:00

November 27

Pickens

West-Oak

5:30/7:00

November 29

Rabun Gap  * Boys Only

West-Oak

5:30/7:00

November 30

Palmetto

West-Oak

5:30/7:00

December 4

Walhalla

Walhalla

5:30/7:00

December 7

Anderson Christian Academy (Boys Only)

West-Oak

5:30

December 11

Pickens

Pickens

5:30/7:00

December 13

Rabun Gap

Rabun Gap

5:30/7:00

December 17

Walhalla

West-Oak

5:30/7:00

December 18

Palmetto

Palmetto

5:30/7:00

January 3

Pendleton

Pendleton

5:30/7:00

January 7

Seneca

West-Oak

5:30/7:00

January 10

Liberty

Liberty

5:30/7:00

January 14

Powdersville

Powdersville

5:30/7:00

January 17

Crescent

West-Oak

5:30/7:00

January 23

Pendleton

West-Oak

5:30/7:00

January 24

Seneca

Seneca

5:30/7:00

January 28

Liberty

West-Oak

5:30/7:00

January 31

Powdersville

West-Oak

5:30/7:00

February 4

Crescent

Crescent

5:30/7:00


JV Boys Head Coach: Corey Washington  cwashington@g.oconee.k12.sc.us

JV Girls Head Coach: Tracy Willingham 

















Comments